Kategoriler

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak kırılmasına ne iyi gelir? Tırnak kırılmasına iyi gelen besinler, iyi gelen yağlar ve vitaminlerden bahsetmek istiyoruz. Ayrıca tırnak kırılmasına iyi gelen bitkisel çözümleri anlatacağız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Kullanıcı oyu: 5,00 - 8 oy)

Tırnak kırılması, tırnak yapısının zayıf olmasından dolayı yaşanabilir ve istedikleri gibi kırılma yaşayan kişiler tırnaklarını uzatamazlar. Tırnak kırılmasına ne iyi gelir diye merak edenler için, tırnakları uzatmak ve güçlendirmek için doğal çözümler ve dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak Güçlendirici Tarif

  • 2 yemek kaşığı Hint yağı
  • 2 yemek kaşığı limon suyu

Tırnaklarınıza, limon suyu ve Hint yağını karıştırarak her gün sürün ve 3 dk bekledikten sonra temizleyin. Tırnaklarınız bir hafta içinde daha güçlü ve kalın olacaktır. tırnaklarınızı bu sayede istediğiniz gibi uzatabilirsiniz.

Kırılan Tırnaklar İçin Bakım

  • Yarım limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
  • 1 çay kaşığı elma sirkesi

Tüm malzemeleri biraraya getirerek karıştırın ve bu karışıma tırnaklarınızı batırıp bir süre bekleyin. Kırılan tırnaklarınız haftada 2 kere tekrarlandığında onarılacaktır.

Tırnakları Uzatmak için Yapılması Gerekenler

Tırnak bakımı tırnak uzatmak üzere yapıldığı süre boyunca oje kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Tırnaklarınızın hava almasını oje engelleyerek cansızlaştırır ve uzama süresinin uzamasına neden olur. Haftanın birkaç günü bakım dönemi dışında da tırnaklara oje sürmeyerek hava almasını sağlamalısınız.

Yukarıda verdiğimiz tarifleri uygularken yumurta ve kuruyemiş ağırlıklı olarak da beslenerek tırnak uzama süresinin hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Tırnak kesim şekli de tırnak uzatma sürecinde önemli noktalardan biridir. Küt tırnak seçimini bayanların bazıları yaparken bazıları da sivri olarak tırnaklarını uzatır. Tırnakları küt yapıya sahip olanların tırnakları daha çabuk kırılır. Sivri olarak tırnak şeklinizi törpülerseniz; bir nebze bu durumdan kurtulabilirsiniz. Su ile ellerinizi temas ettirdikten sonra kremle mutlaka nemlendirmelisiniz. Nem, tırnakların ihtiyaç duyduğu şeydir. Zaman içinde nemsiz tırnaklar kırılır ve daha kolay yıpranırlar.

Tırnakların dış yüzeyinin tabakası oldukça serttir. Ancak yıpranan tırnaklar zamanla kırılmaya ve sararmaya başlar. Sürülen ojeler bunun en büyük nedenidir. Ojeyi çıkarmak için kullanılan aseton da ayrıca oldukça zararlıdır. Aseton ojeden daha zararlıdır ve tırnakların aseton kat kat soyulmasına yol açar. 2 gün içerisinde tırnaklara oje sürüldüğünde çıkarılmalıdır. Tırnağı kendi haline bırakmak, bakımlı tırnakların sırrıdır. Kendi haline bırakılmış ve hala kırılmaya devam ediyorsa tırnakların başka sorunu vardır.

Tırnak kırılmalarına ne iyi gelir diyenler için şimdi de beslenme önerileri vermeye çalışacağız.

Tırnak Kırılmasına İyi Gelen Besinler

Tırnağın ana yapı malzemesi keratin adı verilen sertleşmiş bir proteindir. Keratin oluşumu için yeterli miktarda protein almak gerekmektedir. Protein ile birlikte B grubu vitaminleri, keratin yapımında yer alırlar.

Besinlerden bahsetmeden önce sudan bahsetmekte fayda var. Su eksikliği, yani suyu az tüketmek, tırnak kırılmasının nedenleri arasında yer alıyor. Bu yüzden günde 2 litre su içmeniz özellikle tavsiye edilir.

B Vitamini içeren besinler: Et, balık, yumurta, tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller ve kuruyemişler…

Çinko İçeren Besinler: Et, deniz ürünleri, süt ürünleri, fındık, baklagiller ve tam tahıllı besinler

Demir İçeren Besinler: Özellikle dalak ve ciğer başta olmak üzere tüm et ürünleri, yeşil sebzeler, tam tahıllar, çekirdekli kuru üzüm ve kuru erik gibi meyveler

Kalsiyum İçeren Besinler: Süt ürünleri , dereotu, kereviz, susam, badem ve yeşil yapraklı sebzeler

Tırnak Kırılmasına İyi Gelen Yağlar

Tırnak kırılmasına iyi gelen yağlar ve kullanım şekillerinden kısaca bahsedelim:

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı tırnak yapısını güçlendirir. Ayrıca antiseptik özelliklere sahiptir.

Tırnak kırılmasına karşı yapabileceğiniz basit bir çözüm: Çay ağacı yağı ve E vitamini yağını güzelce karıştırıp tırnaklarınıza uygulayın. Yarım saat kadar tırnaklarınızda bekletin. Arkasından ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı her gün iki kez düzenli olarak  yapabilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı nemlendirici özelliği sahiptir. Bu sayede kırılan tırnakları onarır. Tırnak etlerinize ve tırnak diplerine zeytinyağı sürün ve masajla yedirin. Haftada 1 kez de, bir kasenin içine koyduğunuz zeytinyağı içine elinizi daldırın ve beş dakika kadar yağda bekletin.

Avokado yağı

Avokado yağı, tırnak kırılmasını önlemek için nemlendirici özelliği ile oldukça faydalı bir yağdır. Bu yağı elde etmek için: Avokadoyu ezin ve içine birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Oluşan kremi tırnaklarınızın üzerine masaj yaparak yedirin. Not: Bu uygulamayı gece yapmanız tavsiye edilir. Elinizi suya sokmazsanız, daha güzel netice alabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

Kırılan tırnaklar için hindistan cevizi yağı da oldukça faydalıdır. Doymuş yağlar içeren hindistan cevizi yağı tırnak yapısını güçlendirici etkiye sahiptir. Hindistan cevizi yağını tırnaklar üzerine uygulayıp 5 dakika kadar tırnaklarda bekletin. Ardından su ile durulayın.

E vitamini yağı

E vitamini yağı tırnakları ve cildi besleyici özelliği ile bilinir. Tırnakların kırılmasını engellemek için de E vitamini kullanılabilirsiniz.

E vitamini kapsülünü kırın ve 5 dakika kadar masaj yaparak tırnaklara uygulayın. Daha sonra ılık su ile durulayın. 1 ya da 2 hafta boyunca her gün düzenli olarak yapın.

Keten tohumu yağı

Esansiyel yağ asitlerinin olmaması kuru ve kırılgan tırnaklar neden olabilir. Keten tohumu esansiyel yağ asitleri açısından çok zengindir. Sık kırılan tırnaklar için bitkisel ilaç olarak kullanabileceğiniz bu yağı günde üç defa 1000 mg olarak tüketebilirsiniz.

Çuha çiçeği yağı

Esansiyel yağ asitlerinin eksikliği tırnak kırılmasına neden olabilir. Bu yağı günde üç defa 1000 mg olarak tüketerek tırnak kırılmasının önüne geçebilir daha güçlü ve parlak tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Tırnak Kırılmasına Hangi Vitamin İyi Gelir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, tırnakların yapısındaki ana madde olan keratini üretmek için özellikle B Grubu vitaminlere ihtiyaç vardır.

İnsanlar aldıkları besinlere dikkat etmediğinde de tırnakları kırılabilir. Tırnakları, vitamin eksiklikleri kötü anlamda etkiler. Tam olarak her vitaminden alamamış bir vücut zayıf düşebilir. Tırnaklarda öncelikle ortaya çıkan bu zayıflık vücudun diğer bölümlerine de geçebilir. Bakım yapılarak zayıf ve kırılmaya müsait tırnaklar düzeltilmelidir.

Tırnak kırılmasına iyi gelen, tırnak kırılmasını önleyen vitaminler A, B ve D vitaminidir. Bunlarla beraber kalsiyum, demir ve çinko eksikliği tırnak kırılmasına yol açarlar. O yüzden vitaminler ile birlikte bunlara da önem vermek gerekir.

Tırnak Kırılmasına Neden Olan Hastalıklar

Trioid hastalığı olan hipertiroidi, kronik kalp ve akciğer hastalıkları, sedef hastalığı, tırnak mantarı ve uzun süren sistemik enfesiyon hastalıkları tırnak kırılmasına neden olabilirler.

Ağır yapılan diyet programları da tırnakların güçsüzleşmesine sebep olabilirler.

Başta B vitamini olmak üzere, demir, çinko ve kalsiyum yönünden düzgün beslenmediğinizde tırnaklarınız güçsüzleşme ihtimali kuvvetlenmektedir.

(Visited 150 times, 4 visits today)


etiketler:
1.312 okunma

YORUMLAR