Kategoriler

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğe İyi Gelen Çay Tarifleri

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer? Öksürük için faydalı bitki çayları hangileri? Öksürüğe iyi gelen çay tarifleri ve öksürüğü geçiren bitkisel çözümlerden bahsetmek istiyoruz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Kullanıcı oyu: 5,00 - 9 oy)

Havalar soğumaya başlayınca sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Soğuklar ile birlikte grip, nezle, öksürük de kapımızı çalıyor…  Öksürük rahatsızlığı olanlar için en pratik çözümler olarak bitki çayları aklımıza geliyor. Sizler için öksürüğe en faydalı bitki çaylarını derledik.

Öksürük Nedir? Öksürük Ne Demek?

Öksürük, akciğerlerde bulunan havanın, solunum organlarının kasılması ve zorlanması sonucu, ağızdan gürültüyle çıkması olarak tanımlanır. Solunum yollarını ve boğazı temizlemek için vücudumuzun bir savunma mekanizması olarak tarif edebiliriz.

Öksürük, balgamlı ve balgamsız olarak görülebilir. Balgamsız olanına kuru öksürük diyebiliriz. Kuru öksürükte boğazda salya ve balgam üretimi görülmez. Genelde boğazda gıcık hissine sebep olur.

Öksürük Neden Olur? Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Öksürüğe yol açan haftalıklar arasında öncelikle üst solunum yolu rahatsızlıkları, KOAH, soğuk algınlığı, grip ve farenjiti sayabiliriz. Bundan başka öksürüğe yol açan başlıca haftalıklar şunlardır: geniz akıntısı, reflü, astım, alerjik hastalıklar, psikolojik hastalıklar…

Sigara, nemsiz ortamlar, kirli hava da öksürüğe sebep olabilir…

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümlerden önce, öksürükten bir an önce kurtulmak için yapmanız gerekenleri kısaca anlatalım.

Düzenli beslenmek, yeterli sıvı almak ve en önemlisi yeterli uyku uyumak, vücut direncinizi arttıracaktır.

Hastalıklara karşı bağışıklığınızı korumanız için, öncelikle bağırsaklarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bağırsaklarınızı bozduğunuz zaman, çok kolay hasta olursunuz. O yüzden özeliklikle ayaklarınızı üşütmemeye, midenizi ve bağırsaklarınızı bozmamaya çalışmalısınız.

Öksürüğe İyi Gelen Çay Tarifleri

1. Öksürük İçin Zencefil çayı

Zencefil, yüksek antioksidan içeriği ve doğal antibiyotik özelliği sayesinde soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklar için tavsiye edilir. Bir parça zencefili sıcak su içerisine atıp 10 dakika demleyin. Zencefil çayından günde 2-3 bardak tüketmeniz tavsiye edilir. Dilerseniz tarçın veya bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

1 tatlı kaşığı bal, 1 adet kök zencefil, bir su bardağı kadar suda kaynatılıp içilebilir.

2. Öksürüğe Karşı Adaçayı

Adaçayı, içindeki maddeler sayesinde boğaz yumuşatıcı ve boğaz ağrısını hafifletici özelliklere sahiptir. Aslında kış aylarında boğaz iltihabı, farenjite karşı önleyici etkisi sebebiyle tüketilmesi önerilen bir bitkidir.

İbrahim Saraçoğlu, öksürük için adaçayını tavsiye ediyor. Adaçayının bileşiminde bulunan salvin, carnosol asiti ve cirsimaritin maddeleri antibiyotik özelliği olan maddelerdir. Ayrıca içinde bulunan cineol, öksürük engelleyici bir maddedir. Kısaca adaçayı, doğal bir antibiyotik ve öksürük engelleyicidir.

Yaklaşık bir su bardağı (150 ml) klorsuz suda dört-beş gram kurutulmuş adaçayı veya bir tatlı kaşığı taze adaçayı kısık ateşte on dakika demlenir. Ilıdıktan sonra günde iki-üç kez gargarası yapılır.

Not: Adaçayı, hamileler için sakıncalıdır, çünkü düşüğe sebebiyet verecek maddeler içermektedir.

3. Öksürük Giderici Nane çayı

Öksürük tedavisi için nane çayını deneyebilirsiniz. Bir miktar naneyi kaynatıp, sonrasında bir dilim limon ekleyerek ve bir çay kaşığı bal ile lezzetlendirip içebilirsiniz. Rahmetli Barış Manço’nun “nane, limon kabuğu” şarkısını da buradan anımsayalım…

4. Ihlamur çayı

Eskilerden beri kış mevsiminde sobaların üzerinde sürekli kaynatılan, sevilen bir kış çayı olan Ihlamur, öksürük için gerçekten faydalı bir çay… Ihlamur tahriş önleyici, ağrı azaltıcı ve iltihap giderici özelliklere sahip. Günde en az 2 bardak ıhlamur çayı içerek öksürük şikayetlerinizi  azaltmanız mümkün.

5. Ayva çayı

Ayva çayı, öksürük kesici çaylardan birisi… Ayva çayını ayva yapraklarından da, meyvesinden de yapabilirsiniz.

Ayvayı küçük parçalara bölün, çekirdeklerini de atmayın. Bir miktar sıcak su içerisinde 10 dakika beklettikten sonra soğutarak içebilirsiniz.

Ayva yaprakları ile çay yapmak için, topladığınız ayva yapraklarını suda kaynatın. İlk elde ettiğiniz suyu dökün. Yeniden kaynattığınız suyu süzün, ılıyınca tüketebilirsiniz.

Bir kaç tane ayva ile ayva çayını şöyle yapabilirsiniz: ayvalar soyulmadan, kabukları ve çekirdekleri ile birlikte bir tencereye doğranır. Ayvaların üzerine 4-5 adet karanfil, 4 tane kakule ve 1-2 adet kabuk tarçın ilave edilir. Üzerine bir miktar su eklenir. Ocağa konulur. Kaynadıktan sonra altı kısılarak 5-10 dakika daha demlenmeye bırakılır. Ilıdıktan sonra süzülürek tüketilir.

(Visited 92 times, 1 visits today)


67 okunma

YORUMLAR