Kategoriler

Kronik Yorgunluğa Ne İyi Gelir? Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler

Kendimi çok yorgun ve halsiz hissediyorum. Yorgun hissetmek sorunu için hangi doktora gitmeliyim? Sabah uyanınca ve gün içerisinde çok yorgun hissetme nedenleri nelerdir?  Yorgunluğa ne iyi gelir? Yorgunluğa iyi gelen bitkiler hangileri? Yorgunluk için ne yemeli, ne yapmalıyım?

Yorgunluk hakkında merak edilen yukarıdaki sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Yorgunluk, sebepleri ve tedavi yöntemleri bu yazımızda:

Kronik Yorgunluk Nedenleri

Yorgunluğun hem fiziksel, hem zihinsel pek çok nedeni olabiliyor. Bazen fiziki bir problem yorgunluğu tetikliyor, bazen psikolojik sebepler halsizliğe neden oluyor.

Kalbin iyi çalışması, akciğerlerin yeterli oksijen alıp karbondioksit vermesi, böbreklerin süzme görevini iyi yapması, karaciğerin düzgün çalışması, tiroidin görevini eksiksiz yerine getirmesi , kan değerlerinizin normal olması , sağlıklı ve dinç bir hayat için gerekli. Buna rağmen aşırı stres, depresyon, panik atak gibi sebepler , sağlıklı vücudunuzu bile yorgun hissetmenize sebep olabiliyor.

Aşırı Yorgunluk ve Halsizlik Neden Olur?

DEPRESYON: Sürekli halsizlik durumunuza  isteksizlik, mutsuzluk, endişe ve kaygı hali, uyku bölünmeleri, odaklanma güçlüğü, unutkanlık, aşırı alınganlık ve baş ağrısı eşlik ediyorsa, depresyona girmiş olabilirsiniz. İçe kapanık, melankolik bir ruh haliniz varsa depresyondan şüphelenilir.  B12 eksikliği olanlarda depresyon sık görülür.

B12 EKSİKLİĞİ: B12 vitamini eksikliği halsizlik ve yorgunluğa yol açar. Ağrılı, kızarık ve şiş bir dil, ağız içinde aft adı verilen yaralar, kollarda ve bacaklarda uyuşma, denge kaybı,  karıncalanma ve hissizlik duyguları B12 eksikliğinde görülür.

HİPOGLİSEMİ: Sabahları yorgun ve bitkin uyanıyorsanız, hipoglisemi hastası olabilirsiniz. Kanda gereğinden düşük miktarda şeker bulunması olarak tanımlanan hipoglisemi, hafif baygınlığa götürecek kadar aşırı yorgunluğa sebep olabilir. Sabah uykudan düşük kan şekeriyle uyananlar genelde isteksiz, endişeli, kaygılı, yorgun ve halsiz olurlar. Unutmadan belirtelim, beynimiz düşünürken olduğu gibi, uyurken ve rüya görürken bile şeker tüketir…

UYKU SORUNLARI: Uykunuzu yeterince alamadıysanız, güne zinde başlayamazsınız. Uyku sorunları, başta “uyku apnesi” ve “horlama” en mühim halsizlik ve yorgunluk  nedenlerinden birisidir. Hatta yanlış yastık seçimi bile sürekli güne yorgun başlamanıza neden olabilir.

KANSIZLIK: Halsizlik, özelliklerde kadınlarda kansızlık ve demir eksikliği sebebiyle görülebilir. Demir eksikliği ve diğer kansızlık tiplerinin hepsi halsizlik yapabilir. B12 ile birlikte en sık görülen sebepler arasındadır.

TİROİT TEMBELLİĞİ: Tiroit bezinin yavaş çalışması (hipotiroid) veya hiç çalışmaması (haşimato) gibi durumlarda, yeterince T3 ve T4 hormonu üretilmediği için metabolizma yavaşlar ve sonuç olarak halsiz, enerjisiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Tiroid rahatsızlıklarını diğer belirtileri  ödem/şişme, kabızlık, cilt kuruluğu, saç veya kaş dökülmesi, üşüme gibi şeyler de sizde varsa, tiroidlerinizi inceletmenizde fayda var.

Geçmeyen Yorgunluk Halsizlik İçin Hangi Doktora Gidilir?

Halsizlik ve aşırı yorgunluk şikayetiniz için sağlık ocağına veya hastanelerin dahiliye servisine gitmeniz gerekir. Genelde kan tahlili yapılır, kansızlık veya demir eksikliği incelenir. Yorgunluk için öncelikle tiroid hormonlarına bakılır, vitamin olarak da başta B12 değerleri incelenir. Kandaki şeker miktarı da hipoglisemi olup olmadığınızı gösterebilir. Doktor sizde hangi rahatsızlık olduğunu teşhis ettikten sonra, uygun tedaviye başlayacaktır.

Kronik Yorgunluğa Ne İyi Gelir?

Yorgunluğa iyi gelen şeyler arasında, yiyecekler, içecekler, bitkisel çözümler yazımızın devamında yer alıyor. Ama öncelikle bilinmesi gereken, kronik yorgunluk ve halsizlik bir hastalık değil, başka bir rahatsızlığın sonucudur. Doktora gidip, rahatsızlığınızın teşhisini öğrenmeli, ona göre çözümler aramalısınız.

Uyku düzeninize dikkat etmelisiniz, çünkü güne dinç başlamak için güzel bir uyku şart…

Spor, egzersiz veya en azından yürüyüş yapmak, size halsizlik ve bitkinliğe karşı yardımcı olacaktır.

Zihninizi ve bedeninizi rahatlatmanın yollarını keşfedin. Örneğin ışıklı, aydınlık ortamlarda bulunmak, bol güneş ışığı almak, meditasyon, yoga, reiki, dini ritüeller veya çeşitli dinlendirici ve pozitif enerji çalışmaları bu yöntemlerden bazılarıdır.

Çok konuşan birisi iseniz ve çabuk yoruluyorsanız, 5 dakika konuşmadan durup gözlerinizi kapatırsanız, dinlendiğinizi hissedebilirsiniz.  Beyniniz yorulursa, stres, sıkıntı, aşırı kaygı gibi durumlarda kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz.

Tuzun çok azaltıldığı durumlarda aşırı yorgunluk ve halsizlik olabilir. Sağlıklı bir hayat için belli oranda tuz almanız gerekiyor…

Susam yağı, biberiye, limon yağı, kekik yağı gibi canlandırıcı yağlar ile yapılan aromatik masaj da enerji yükseltici etkiye sahiptir.

Niasin, B1, B2, B6, B12, folik asit, C vitamini,demir, potasyum, krom, selenyum ve iyot minerallerinin yetersizliği  yorgunluğa sebep olur. Yeterli ve dengeli beslenmek, yorgunluğa karşı en büyük yardımcınız olacaktır.

Unutmayın: alkol, asitli içecekler, hazır besinler, sakatatlar, çok yağlı ve şekerli besinler yorgunluk verirler

Yorgunluğa İyi Gelen İçecekler

Yeşil Çay: Yorgunluğa iyi gelen içeceklerin başında yeşil çay geliyor. Yeşil çay, içeriğindeki kateşinler sayesinde halsizliğe karşı faydalı bir içecektir. Tansiyon sorunu olanlara ise yeşil çay tavsiye edilmez.

Ginseng: Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) strese bağlı yorgunluk için tavsiye edilir. Panax ginseng ise enerjiyi yükseltir, ruhsal ve fiziksel güç sağlar. Ginseng bitkisi kan inceltici ilaç alanlara, sürekli aspirin kullananlara önerilmez. Kore’de yapılan bir araştırmaya göre günde iki fincan ginseng çayı tüketmek, enerjiyi %50 ve daha fazla artırabiliyormuş.

Rezene Çayı: Rahatlatıcı özelliği ile bilinen rezene çayı, bahar yorgunluğu gibi dönemsel yorgunluklarda faydalıdır.

Yorgunluğa karşı İbrahim Saraçoğlu karanfilli çay tüketmenizi  tavsiye ediyor. Ender Saraç ise canlandırıcı bitki çayı tarifi veriyor. Tarifleri aşağıda bulabilirsiniz.

Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler

Yorgunluğa karşı öncelikle faydalı bitkiler şunlar: muz, yulaf, maydanoz, sarımsak, badem… Bunları yazımızın devamında geniş olarak anlatacağız.

Yorgunluğa karşı bitkisel çözümler olarak maydanoz-limon kürü, karanfilli çay, meyan kökü şurubu tavsiye edeceğiz. Bu kürlerin yapılışı da yazımızın devamında…

Yağlı tohumlar: Niasin ve E vitamini, demir ve potasyum minerali içeren fındık, yerfıstığı, badem ve ceviz yüksek enerji verirler.

Doğal şeker içeren besinler:  Dut kurusu, kayısı, üzüm, incir gibi yiyecekler yorgunluğu giderirler.

Yağlar: Zeytinyağı, soya yağı gibi bazı bitkisel yağlar yorgunluğa karşı faydalıdır.

Halsizliğe İyi Gelen 10 Şey

Muz: Muzun içeriğinde bulunan doğal sakaroz, früktoz ve glikoz seyesinde yediğinizde size enerji verir. Potasyum ve lif kaynağı olan muz, yorgunluğu hızlıca gidermek için çok güzel bir seçim olacaktır. Yorgunluğa iyi gelen şeyler listesinde ikinci sırada vereceğimiz süt ile güzel bir bardak muzlu smoothie hazırlarsanız, halsizlikten hızla kurtulabilirsiniz. Muzu blendıra atın ve güzelce parçalayın. Üzerine sütü ilave edip biraz daha karıştırdığınızda muzlu smoothie hazır…

Süt: B vitamini ve kalsiyum kaynağı olan süt, bitkinlik ve halsizlik için güzel bir çözüm. Hatta içine bir miktar bal katarak etkisini güçlendirebilirsiniz.

Badem: E vitamini ve magnezyum yönünden zengin olan badem, halsizliğe iyi gelen besinlerin başında geliyor. Bademde bulunan magnezyum; protein, yağ ve karbonhidratları enerjiye dönüştürmek için faydalı…

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan doymuş yağlar, karaciğerde hızlıca işlenir ve enerjiye dönüşür.  Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırır, ereji verir,  tiroit bezlerini çalıştırır ve dinçlik verir. Hindistan cevizi yağı salatalarda kullanılabildiği gibi, ısıtıldığında bozulmadığı için yemeklerde de kullanılabilir. Tost yapıyorsanız, yağlamak için hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz.

Maydanoz: Güne zinde başlamak için kahvaltıda maydanoz yemeyi denemelisiniz. Dilerseniz, İbrahim Saraçoğlu’nun maydanoz ve limon ile yapılan yorgunluk kürünü deneyebilirsiniz. Yazımızın devamında bu kürü bulabilirsiniz.

Yulaf: Yulaf, magnezyum ve fosfor açısından çok zengindir.  Tok tutucu özelliği ile diyet listelerinde sık olarak gördüğümüz yulaf, sporcular tarafından da kullanılmaktadır. Yulaf  halsizliğe iyi gelen şeyler listemizde yer alıyor, çünkü yüksek besin değerleri sayesinde enerji verici özelliği vardır. Sabah kahvaltıda yulaf ezmesi tüketirseniz, gün boyu enerji verir.

Sarımsak: Doğal antibiyotik olarak bildiğimiz sarımsak, halsizlik ve güçsüzlüğe karşı da faydalıdır. Sarımsağı fırına atarak veya hafifçe kızartarak tüketmeniz öneriliyor. Günde 6 diş tüketirseniz, yorgunluk hissinizde azalma görebilirsiniz.

Uyku: Halsiz hissetmemek için 6-8 saatlik bir uyku çok önemli… Hatta gün içinde, öğle arası kestirmek, yorgunluğa karşı faydalı olacaktır.

Spor: Spor yapmak,  yorgunluk ve halsizliğe karşı faydalıdır. Hafif egzersizler ve yürüyüş  yaparak daha zinde bir hayat sürebilirsiniz.

Ender Saraç Meyan Kökü Şurubu Tarifi

Meyan kökü içinde kortizona benzeyen doğal bir madde içeriyor. Bu madde yorgunluğa iyi gelir. Ender Saraç aşırı halsizlik ve yorgunluk şikayeti  olanlara (başka ciddi bir rahatsızlığı olmaması şartıyla) meyan kökü şurubu tavsiye ediyor.

Meyan kökü şurubu: 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökünü tülbent içine sarın, 1 bardak soğuk suyun içinde 1-2 saat bekletin. Tülbent iyice sıkılır ve elde edilen 1 bardak meyan şurubunu biraz bal, limon ve nane katarak için.

Yorgunluk ve Halsizlik İçin Takviyeler

Ender Saraç’ın yorgunluk ve halsizliğe karşı önerdiği takviye ve vitaminler şunlar: Meyan kökü, ginseng, A-B-C-E vitaminleri, omega 3 balık yağı, growth hormon (Büyüme hormonu), kafein DHEA (Böbrek üstü bezinden salgılanan hormon ), arı poleni, arı sütü, ginkobiloba, chlorella, Melatonin D-riboz gibi doğal maddeler veya preparatlar yorgunluğa karşı faydalı olabilir.

Not: Bu ürünleri hekim kontrolünde kullanmanız gerektiğini söylüyor Ender Saraç…

Yorgunluğu Gidermek İçin Ne İçilmeli?

Ender Saraç Canlandıran Süper Çay Tarifi
Malzemeler: Mate, yeşil çay, meyan kökü, nane, kaküle, biberiye, kekik, zencefil, ginseng, guarana, adaçayı.
Hazırlanışı: Yarım tatlı kaşığı mate, yarım kahve kaşığı ginseng, 1 kahve kaşığı yeşil çay, yarım kahve kaşığı öğütülmüş meyan kökü 1 bardak kaynar suyun içine atılır. 4 dakika kadar demlendikten sonra (şeker sorununuz yok ise) az miktarda esmer şeker ile beraber için.

Yüksek tansiyon ve çarpıntı sorunu olan kişilere Ender Saraç bu çayı önermiyor…

İbrahim Saraçoğlu Yorgunluk Giderici Mucize İksir

İbrahim Saraçoğlu Karanfil Kürü: Kaynamış bir bardak suyu bardağa dökün, hemen sıcakken üzerine dokuz-on adet karanfil tane atılır. Beş-altı dakika bekledikten sonra karanfilleri suyun içerisinden çıkarmadan yudum yudum içiniz. En geç on dakika sonra yorgunluğunuzun gidecek, vücut direncinizin artacaktır. Hatta günün yorgunluğuna bağlı zihin yorgunluğunuz da ortadan kalkacaktır. Üzerinizdeki gerginlik de yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

Karanfilin etkilerini daha da artırmak için, çay ve karanfili birlikte deneyebilirsiniz. Kendinize bir çay demleyip içerisine 10-12 adet karanfil atıp, birkaç dakika bekleyin. Yudum yudum çayınızı için. İçtikten 5-10 dakika sonra zihin yorgunluğunuzun kaybolduğunu ve daha zinde olduğunuzu görebilirsiniz. Karanfilli çayı haftada 3-4 defadan fazla uygulamanız ve alışkanlık haline getirmeniz tavsiye edilmiyor.

İbrahim Saraçoğlu Yorgunluk için Maydanoz Limon Kürü

Bu kürü hazırlamak için yarım demet maydanozu blendırın içersine atın. Üzerine taze sıkılmış iki yemek kaşığı limon suyu ve yaklaşık 125 ml klorsuz su ilave edin. Blendırı 2 dakika çalıştırın. Bu karışımı sabah kahvaltısından on beş dakika önce için.

Her defasında taze olarak hazırlamanız gerekiyor.

Bu kürü on beş gün boyunca uyguladıktan sonra, beş gün ara verip,  on beş gün daha tekrarlayın. Bu enerji veren maydanoz limon kürünü yılda birkaç defa tekrar edebilirsiniz.

(Visited 129 times, 1 visits today)


118 okunma

YORUMLAR