Kategoriler

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Karaciğer Yağlanması Diyeti

Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir? Karaciğer yağlanması için ne yapmalı? Karaciğer yağlanması için bitkisel tedavi arayanlar için bitki kürleri ve Canan Karatay’ın önerdiği Karaciğer Yağlanması Diyeti hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Kullanıcı oyu: 4,67 - 6 oy)

Karaciğer Yağlanması Ne Demek?

Karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi sonucu oluşan rahatsızlığa Karaciğer Yağlanması denir. Tıp dilindeki adı hepatosteatoz olan karaciğer yağlanması, karaciğerin kendi ağırlığının (kişiye göre) %5 – %10 kadar yağ içermesi demektir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik, çabuk yorulma, karın sağ üst kadranında bir ağrı ve dolgunluk hissi olabilir. Rutin muayene sırasında hepatomegali, laboratuar olarak da ALTAST’de hafif yükselme (1-4 katı) bulunabilir. Ultrasonografi ile kolayca tespit edilebilir.

Ülkemizde her 4 kişiden birinde görülmekte olan karaciğer yağlanması daha çok erkeklerde görülür.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Aşırı alkol tüketimi: Karaciğer yağlanması, tıpta alkole bağlı ve alkole bağlı olmayan (nonalkolik) karaciğer yağlanması olarak ikiye ayrılır. Alkol, karaciğer yağlanmasının en önemli sebeplerinden biridir.
Fazla kilolu veya obez olmak: Fazla kilolar, özellikle fazla kolesterol karaciğer yağlanmasının sebepleri arasındadır.
İnsülin direnci: İnsülin direnci kaynaklı tüm hastalıklar, başta şeker hastalığı karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir…

Diğer sebepler: Aşırı yorgunluk, uzun süreli açlık, tiroit bezinin az çalışması, hepatit B, hareketsiz yaşam tarzı…

Gebelikte Karaciğer Yağlanması

Hamileliğin son üç aylık döneminde karaciğer yağlanması görülebilir. Başlıca belirtiler:

– Kalıcı mide bulantısı ve kusma
– Sağ karın bölgesindeki ağrı
– Baş ağrısı
– Sarılık
– Genel halsizlik
– Yorgunluk
– İştah kaybı

Gebeliğe bağlı karaciğer yağlanması genelde doğumdan sonra geçmektedir.

Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması

Aşırı alkol tüketiminin karaciğere zarar vermesi ve sonuç olarak karaciğerin yağları parçalayamaması sonucunda meydana gelir.  Altı hafta boyunca  alkol tüketilmediğinde karaciğerdeki yağ kaybolabilir. Ancak aşırı alkol kullanımı devam ettiğinde siroza yol açabilmektedir.

Çok Yağlı Yemek, Karaciğer Yağlanmasına Sebep Olur mu?

Karaciğerde fazla yağ birikmesinin nedeni çok yağlı yemek diyemeyiz. Yanlış beslenmek, karaciğer yağlanmasına neden olabiliyor. Karaciğer yağlanmasını önlemek için aşırı şeker ve fazla unlu ürünler tüketmeyi bırakmanız gerekiyor…  Beyaz, işlenmiş unu  ve nişastayı en aza indirmeniz tavsiye ediliyor. Şarküteri ürünlerinden (sosis, salam, sucuk gibi) ve sakatatlardan uzak durulmalıdır.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanmasından kurtulmak için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve dengeli beslenmeye özen göstermeniz gerekiyor. Başta alkol, tüm basit karbonhidratlar, şeker, şekerli- gazlı içecekler ve işlenmiş-paketli tüm ürünler uzak durulacaklar listesine giriyor…

Fazla kilosu olanların kilo vermesi gerekir.

Sebze ve meyve gibi lifli besinlerin tüketmeye çalışın, özellikle enginar ve kereviz tercih edin. (Enginarın en büyük özelliği karaciğeri temizlemesidir.)

Genelde karaciğer metabolizmasının sağlıklı ve düzenli çalışmasında enginarın katkısı büyüktür. Haftada 2-3 defa bir porsiyon, az suda haşlanmış enginar tüketmek, karaciğer için çok faydalıdır. Enginarı tuzlamayın ve porsiyon başına 1 çorba kaşığından fazla sıvı yağ kullanmayın. Dilerseniz kalan haşlama suyunu içebilirsiniz.

Kuruyemişlerin aşırı tüketimi tavsiye edilmez. Ayrıca kızartılmış ürünlerden uzak durulmalıdır.

Yoğun karbonhidrat ve basit şeker tüketimini azaltılmanız gerekir.

Düzenli olarak spor yapmak çok önemli. Mümkünse egzersiz veya en azından yürüyüş yapmak , karaciğer yağlanmasına karşı çok faydalıdır. Hareket etmek, özellikle yürüyüş yapmak metabolizmayı düzenler, vücuttaki şekerin yüksek verimli yakıt olarak kullanılmasını sağlar, insülin direncini yöneterek karın içindeki yağlanmayı azaltır ve karaciğerin yağ depolamasını engeller.

Karaciğer dostu ürünlere sofranızda yer açın: Lahana , Enginar, Turpgiller, Roka, Soğan ve Sarımsak, Pırasa, Bamya, Taze fasulye, Kabak, Ispanak, Pazı

İbrahim Saraçoğlu Karaciğer Yağlanması için Maydanoz-Limon kürü

İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen Karaciğer yağlanması kürü  için 15-16 tane taze maydonoz ve yarım limon yeterli. Sapları ile beraber 15-16 tane taze maydanozu mutfak robotunuza veya blenderinize elinizle biraz parçalayıp atınız ve üzerine yarım limon suyu (iki yemek kaşığı) ve yarım bardak su ilave ediniz. Mutfak robotunuzu çalıştırınız, iyice karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat önce aç karna elde edilen suyun tamamını içiniz. En erken yarım saat sonra kahvaltıya başlanabilir. Onbeş gün ara vermeden her gün sabah bu kürü uygulayınız ve onbeş günlük uygulamadan sonra bir hafta ara veriniz.

Bir hafta aradan sonra tekrar onbeş gün aynı şekilde uygulayınız ve kürü sonlandırınız. Beş-altı ay sonra durumunuza göre bu kürü aynı şekilde tekrar edebilirsiniz.

Eğer, orta veya ileri derecede karaciğer yağlanması söz konusu ise, Maydanoz Limon kürüne paralel olarak aynı günün akşam yemeğinden iki saat sonra lavanta kürü de uygulanmalıdır. Kaynak: Kadingunlugu.net

İbrahim Saraçoğlu Karaciğer Yağlanması için Lavanta kürü

Bir tutam (4-5 g) lavantayı 300 ml (yaklaşık bir buçuk su bardağı) suda 4 dakika demleyiniz. Dört dakikadan daha fazla demlemeyiniz. Demleme esnasında sıcaklığını kaynama noktasında sabit tutmaya özen gösteriniz. Cezvede demlerken ocağın altını çok kısık tutunuz. Fokur fokur kaynatmayınız.  Demleme süresi tamamlandıktan sonra, ılımasını beklemeden süzülmesi gerekir. Süzme işlemi tamamlandıktan sonra ılımasını bekleyiniz. 15 gün boyunca hergün, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı dolusu içiniz. Her defasında (her kullanımda) taze olarak hazırlanması gerekir. Bir gün önceden kalan kürü tüketmeyin, buzdolabında bile olsa saklanması uygun değildir. İçerisine şeker veya benzeri hiç bir katkı ilave etmeyiniz. Onbeş günlük ilk kür tamamlandıktan sonra rahatsızlığın seyrine göre haftada 3-4 defa, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı içilmeye devam ediniz. Karaciğer metabolizması sağlıklı çalışmaya başladıktan sonra lavanta kürünü sonlandırabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Aşağıda Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel tarafından önerilen 1 haftalık örnek karaciğer yağlanması diyeti listesini bulabilirsiniz. Hazırlanan diyet programı porsiyon ölçüleri 65-70 kg ağırlığındaki birey için ortalama miktarları içermektedir.

Kahvaltı:

1 bardak yarım yağlı süt
2-3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
2 dilim ananas veya 1 adet muz ya da 1 adet elma
2 adet ceviz içi

Ara öğün:

Şekersiz yeşil çay
10 adet badem veya fındık

Öğle Yemeği

1 porsiyon bakliyat yemeği
1 bardak ayran
Mevsim salata
1 dilim tam buğday ekmeği

İkindi:

1 dilim yarım yağlı beyaz peynir
1 dilim wasa

Akşam:

1 porsiyon etli-kıymalı-tavuklu sebze yemeği
1 kase yarım yağlı yoğurt
Mevsim salata
1 dilim tam buğday ekmeği

Gece:

1 porsiyon meyve

(Visited 109 times, 1 visits today)


88 okunma

YORUMLAR