Kategoriler

İdrar Tutamamaya Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda idrar tutamama sorunu için doğal çözüm önerilerinden ve bitki kürlerinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle idrar tutamama ve idrar kaçırma sorunlarına kısa bir göz atalım.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Kullanıcı oyu: 5,00 - 6 oy)

İdrar Sistemi Nasıl Çalışır?

Böbrekler, sürekli olarak idrar üretir. İdrar torbasına (mesaneye) böbreklerde oluşan idrar, üreter olarak isimlendirilen kanallar yoluyla taşınır. Böbreklerin sağlıklı çalışması ve alınan sıvıya bağlı olarak böbrekler değişkenlik gösterir.


Mesane kas tabakasından oluşur ve idrarı depolamak görevidir. İdrar mesaneye geldikçe, bir balon gibi genişler. Mesane istirahat halindeyken, kas tabakası gevşek ve mesane çıkımı kapalı olmalıdır. Üretra kapakçığı (mesanenin dışarı açıldığı kanal) mesane çıkışı ve pelvis tabanındaki kaslarla desteklenir. Belirli bir volümde idrar ile dolduğunda, idrar yapma hissi kişide oluşur. Kas tabakası mesanenin kasılırken, üretra kapakçığı ve pelvik taban kasları gevşeyerek idrar boşaltımı sağlanır. Sağlıklı bir şekilde idrarın depolanması ve boşaltımı için; mesane, beyin ve pelvik taban kaslarının sinirsel uyarılarını koordinasyon ve sağlıklı bir şekilde çalışması gereklidir.

İdrar Kaçırma ve İdrar Tutamama Nedir?

İstemsiz idrar kaçırma, üriner inkontinans, idrarı tutamama ya da mesane (idrar torbası) kontrolünün kaybı olarak tanımlanır ve çok sık olarak toplumda rastlanan bir sağlık sorunudur. Kadınlarda da daha sık görülür. Şiddeti değişkenlik gösterir ve gülme, öksürme ya da karın içi basınç arttığında idrarı damla damla kaçırma (stres inkontinans) olabileceği gibi, idrar yapma hissi ile aniden tuvalete yetişememe ve idrar kaçırma (urge inkontinans) biçiminde ortaya çıkabilir. Her iki tip bazen idrar kaçırma kombine olabilir.

Üriner inkontinansın derecesi eğer günlük yaşamı ve yaşam kalitesini etkiliyorsa doktora mutlaka başvurulması gerekir. basit yaşam tarzı değişiklikleri ve medikal tedavilerle çoğu hasta ciddi sonuçlar alınabilir ve inkontinans tedavi edilebilir.

Doktor muayenesinde her zaman idrar kaçırma ile ilgili şikayetler sıkılmadan bildirilmelidir. Bu durum çünkü utanılması gereken bir durum ya da normal yaşamın bir parçası değildir. Şu durumlar varsa ancak doktora ertelenmeden başvurulmalıdır;

  • İdrar kaçırmayla ilgili ciddi şikayetler ( İdrarda kan görülmesi, idrar yaparken zorlanma, yanma)
  • Günlük aktivitelerinizi, sosyal ilişkilerinizi, yaşam kalitenizi ve günlük planlarınızı üriner inkontinans etkiliyorsa
  • Üriner inkontinans şikayetleri zamanla artıyorsa doktora hemen başvurulmaldır.

İdrar Tutamamaya Ne İyi Gelir?

İdrar tutamama sorunu için şifalı bitkilerden bahsetmek istiyoruz.

İdrar Tutamama İçin Doğal Çözüm

  • Selvi kozası kaynatılarak çay gibi suyu aç ya da tok karnına içilir.

İdrar Tutamama İçin Karasakız

Bele karasakız yakısı yapılır.

İdrar Tutamama İçin Bitki Kürü

Kasık otu, civan perçemi, Meryem ana dikeni ya da çiçeği, kasık otu, mine çiçeği birlikte ya da ayrı ayrı kaynatılarak tok karnına suyu ½ bardak içilir.

İdrar Tutamama Sorunu İçin Çekem Otu

10-15 adet çekem otu aç karnına yutulur.

(Visited 190 times, 4 visits today)

YORUMLAR