Kategoriler

Faranjite Ne İyi Gelir? Farenjite İyi Gelen Bitkiler

Faranjite ne iyi gelir? Faranjite iyi gelen bitkiler nelerdir? Faranjit nasıl geçer? Faranjit için doğal tedavi arayanlar için bitki kürleri vermek istiyoruz. Faranjiti geçiren bitki çayları ve bitkisel çözümler yazımızda…

Faranjit, havalar soğuyunca sıkça karşımıza çıkıyor. Boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve ateş ile kendini gösteren farenjit için doğal çözümlerden bahsetmek istiyoruz. Bu yazımızda faranjitin belirtileri, faranjit sebepleri ve faranjite iyi gelen şeylerden bahsedeceğiz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Kullanıcı oyu: 5,00 - 4 oy)

Farenjit Ne Demek?

Farenjit,  kısaca boğaz iltihabı olarak tanımlanabilir. Ağız ve burun boşluğunun arka tarafında bulunan Farinks’in , yani yutağın dokusunda meydana gelen iltihaplanmaya farenjit denir. Bu durum tahriş olmadan veya bakteri enfeksiyonundan ileri gelebilir. Aniden oluşursa buna akut farenjit, uzun süreli olanına ise kronik farenjit denir.

Farenjit Nasıl Yazılır?

Tıpta farenjit adı verilen bu hastalık, yanlış olsa da faranjit olarak da söylenmektedir. Bu yazıda her iki türlü de yazmamızın sebebi, yaygın kullanımının faranjit şeklinde olmasındandır.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

Mevsim değişiklikleri ve soğuk havalarda üst solunum yolu enfeksiyonları hakkında haberleri sürekli duyuyoruz. Başlıca üst solunum yolu hastalıkları şunlardır: soğuk algınlığı, grip, farenjit (akut veya kronik), larenjit, bademcik iltihabı, tonsilit, sinüzit, orta kulak iltihabı…

Farenjit Neden Olur?

Farenjitin en çok görülen sebebi, grip ve nezle gibi gribal enfeksiyonlardır. Nadir olarak beta mikrobu, herpes mikrobu, zona, difteri gibi hastalıklar da farenjite sebep olabilir.

Kronik Farenjite sebep olan şeyler: sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları, alerji, burun kemiğinde eğrilik, kronik burun tıkanıklığı, geniz eti , diş ve bademcik iltihapları, boğazda gıcık, stres, hareketsiz yaşam, aşırı sigara ve alkol tüketimi, uyku bozukluğu, kuru ve kirli hava…

Kalabalık ortamlarda, yoğun klima kullanılan alanlarda çalışanlar, kirli havalı kapalı alanlarda uzun süre çalışanlar veya sesini yoğun kullananlar faranjite daha fazla yakalanırlar. Öğretmenlerin kabusu olduğunu söyleyebiliriz.

Faranjit Belirtileri Nelerdir?

Akut faranjitler boğazda ani başlayan yanma, boğaz ağrısı, boğazda kuruluk, yutkunma zorluğu, yutkunma sırasında artan ağrı, ses kısıklığı, ateş ve titreme, halsizlik, öksürük, kas ve eklem ağrıları, boğazda uçuk şeklinde ortaya çıkan kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular, boyunda şişlik ve ağız kokusu şeklinde bulgular ile kendini belli etmektedirler. Kronik yani uzun süreli faranjitler ise daha çok boğazda takılma ve kuruma, yabancı cisim hissi, bazen yutkunmakla ağrı, gıcık tarzında öksürük veya boğazda iyileşmeyen yaralar ve şişliklere sebep olabiliyor.

Faranjit Nasıl Geçer?

Bol Sıvı İçin: Faranjitten kurtulmak için bol sıvı tüketmek gerekir, ama çok sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durulmalı… Ilık su, ılımış bitki çayları çok faydalı… Günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.

Gargara Yapın: Gargara, faranjite iyi gelir. Sirke ve adaçayı ile gargara boğazınıza iyi gelecektir. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği adaçayı kürünü birazdan anlatacağız.

Dinlenin: Dinlenmek ve yeterince uyumak, faranjitten kurtulmak için özellikle tavsiye ediliyor.

Havayı nemlendirin: Kuru havadan kurtulmak için kalorifer peteklerine suluk takın.

Bal: Doğal bir antibiyotik  ve çok güçlü mikrop kırıcı olan bal, faranjite iyi gelir.

Faranjit Kaç Günde İyileşir?

Faranjit çoğunlukla bir hafta içinde düzelir. 3 hafta içinde geçmeyen faranjit kronik faranjit olarak tanımlanır.

Farenjite İyi Gelen Bitkiler

Zencefil: Üst olunum yollarını açmaya yardımcı olan zencefil, mikrop kırıcı özelliği ile faranjit tedavisinde sıklıkla kullanılmakdır. Etkili antioksidanlar içeren zencefili dilerseniz salatalarda  dilerseniz de zencefil çayı olarak tüketebilirsiniz. Tadı keskin gelirse zencefil çayına bir miktar bal katabilirsiniz.

Zerdeçal: Boğaz ve solunum yollarının mikroplardan temizlenmesi için faydalıdır. Bir bardak sütün içine yarım çay kaşığı zerdeçal koyun ve iyice kaynatın. Soğduktan sonra biraz bal ekleyerek elde edeceğiniz zerdeçal kürünü günde 3 kere içebilirsiniz.

Nane: Faranjite iyi gelen bitkiler arasında nane de yer alır. Nane faranjit yüzünden tahriş olan boğazınızın yeniden toparlanmasını sağlar. Nane ayrıca solunum yollarını açar. Taze nane çiğnemek veya suda kaynattığınız nane buharını solumak faydalıdır. Dilerseniz kuru nane ile yapacağınız nane çayı da faydalıdır, limon da ekleyebilirsiniz. Barış Manço’nun şarkısındaki kür şöyle idi: nane, limon kabuğu, hatmi çiçeği, tere otu,  biraz tarçın, bir tutam zencefil…

Limon: C vitamini açısından oldukça zengin olan Limon suyuyla gargara yapmak boğazı mikroplardan temizler. Limonu dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz, çorba ve bitki çaylarına ilave ederek tüketebilirsiniz.

Fesleğen: Fesleğenin içinde bulunan magnezyum kan akışını hızlandırıcı özelliğe sahiptir.  Boğaz ve üst solunum yolları hastalıklarında faydalı olan fesleğeni suda kaynatarak çayını içebilir veya fesleğen yapraklarını çiğneyebilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak doğal antibiyotiklerden biridir. Çiğ olarak yiyeceğiniz sarımsak, farfnjite iyi gelir.

İbrahim Saraçoğlu Faranjite Ne İyi Gelir?

1 su bardağı kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı  adaçayı  konulur. Üzeri kapalı olarak  10 dakika demlenmeye bırakılır. Sonra süzülür. Elde edilen adaçayı kürü ılımaya bırakılır. Gün içerisinde bir kaç defa bu su ile gargara yapılır.

Sık sık tekrarlayan farenjit ve bademcik enfeksiyonu varsa, adaçayı kürüne 3-4 yaprak ebegümeci yaprağı ekleyiniz… Yine aynı şekilde gargara yapınız.

Adaçayının kendisini de çay olarak, günde 1 çay bardağı tüketmeniz, koruyucu ve önleyici olacaktır.

(Visited 172 times, 2 visits today)


149 okunma

YORUMLAR