Kategoriler

Balgam Nasıl Atılır? Balgam Sökücü Bitkiler Balgamlı Öksürük

Balgam Nasıl Atılır? Balgam Sökücü Bitkiler Nelerdir? Balgam atamıyorum, balgam atamamaya ne iyi gelir? diyenler için balgam söktürücü bitkiler ve bitki kürleri vermek istiyoruz. Balgamlı Öksürük için evde bitkisel çözüm önerileri yazımızda…

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Kullanıcı oyu: 5,00 - 4 oy)

Sizlere boğazdaki balgamın nasıl oluştuğunu ve nasıl atıldığını kısaca anlatmaya çalışacağız. Balgamdan kurtulmanın yolları da yazımızın devamında yer alıyor.

Balgam Nedir?

Balgam aslında akciğeri koruyan, vücuda faydalı bir sıvıdır. Vücudu mikroplardan koruyan balgam, geniz bölgesinde fazla biriktiğinde ise genelde bir sorunun habercisidir.

Balgam, boğazdan akciğerlere giden trake borusunda salgılanan bir salgıdır. Mukus olarak bilinir. Trake borusuna kaçmış olan toz ve yabancı maddeleri kendine yapıştırmak ve dışarıya atabilmek için oluşur, yani balgam vücut savunmasının bir parçasıdır. Trakede iki farklı hücre bulunur. Bunlardan biri olan goblet hücresinde bu salgı, yani balgam meydana gelir.

Balgam Nereden Gelir?

Trake borusunda üretilen balgam, genellikle kişinin akciğerlerinde toplanır. Toplanan balgam sonrasında ise ağız yoluyla dışarıya atılır. Eğer üst solunum yolu hastalıklarından birine yakalanırsanız, çok fazla balgam üretilir ve akciğerler balgamı dışarıya atmakta zorlanır…

Balgamlı öksürük, genelde akciğerleri etkileyen bir hastalığın geliştiğini gösterir. Bunun en basit nedeni akut bronşittir. Akut bronşit hava yollarına mikropların inmesi, bunun sonucunda orada mukus oluşturması durumudur.

Balgam Nasıl Atılır?

İnsanın soluk borusunun iç yüzeyinde silli hücreler bulunur. Silli hücreler (diğer adıyla titrek tüylü hücreler), akciğerlere giren partikülleri dışarı atmak için titreşirler. Bu partikülleri yakalamak için yine aynı hücrelerden  mukus salgılanır ve balgam oluşur. Sağlıklı bireylerde balgam kendiliğinden , oluşan bu titreşim hareketiyle ağız yoluna iletilebilir.

Mikropların hastalanmanız sonucu boğaza, soluk borusuna ve akciğerlere inmesi sonucu, bağışıklık sistemi balgam salgılamaya devam eder. Balgam çok miktarda oluşabilir, koyu kıvamda birikebilir.  Bu durumda titreşim hareketi ile balgam atılamaz. Vücudumuz, solunum organlarının kasılması ve zorlaması sonucu öksürerek balgamı atmaya çalışır.

Balgam atamıyorum, balgam bir türlü gitmiyor diyenler için yazımızın devamında bitkisel çözümler vereceğiz.

Sabahları Balgamla Uyanmak

Vücudumuz oluşan balgamı atmak için ağız yoluna doğru balgamı titreşerek ittirmektedir. En çok sabahları kalktığımızda balgamı boğazımızda hissederiz, çünkü uykumuzda bişey yemediğimiz için balgam ilerlemiş olur. Sigara içenlerde sabahları balgamla uyanmak çok sık görülür. Vücudumuz sigaranın zararlarını balgamla atmaya çalışmaktadır…

Balgam Neden Kötü Kokar?

Balgam kötü kokulu ise genellikle bir akciğer apsesini işaret eder. Eğer ağzınızda çürük dişler varsa bunlar da kötü koku sebebi olabilir.

Balgam Söktürücü İlaçlar Ne İşe Yarar?

Balgam söktürücüler submukozal ve tükürük bezlerindeki ifrazatın sıvılaşmasını sağlar. Bu durum da fazla miktardaki mukusun dışarı atılmasına yarar. Balgam söktürücü ilaçlara mukolitik denilir.

Balgam Sökücü Bitkiler

Şimdi sizlere balgam söktürücü bitkilerden ve doğal çözümlerden bahsetmek istiyoruz.

Zencefil
Zencefil öksürüğü azalttır, aynı zamanda balgamın hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Bir kaşık taze zencefil dilimlenir ve bir fincan kaynamış suya eklenir. Birkaç dakika demlendikten sonra 2 çay kaşığı bal eklenir. Bu balgam söktürücü zencefil çayı gün boyunca birkaç kez içilir.

Zerdeçal
Zerdeçal, güçlü antiseptik içeriği sayesinde solunum yollarında aşırı mukus üretimine neden olan bakterileri yok eder.

Bir çay kaşığı zerdeçal bir bardak sıcak süte eklenir. Bu karışım, sabahları  ve yatmadan önce bir bardak içilir.

Meyan kökü
Meyan kökü çayı balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Meyan kökü aynı zamanda astım, bronşit ve solunum sistemi ile ilgili diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Boğaz ağrısını giderir.

Meyan Kökü Çayı Yapılışı:

Meyan kökü çayı için, ufak meyan kökü parçaları kullanılır. Eğer aldığınız  meyan kökü bütün halde ise bir rende yardımıyla küçük parçalara ayırın. 1 büyük fincan çay için 2-4 çay kaşığı meyan kökü kullanmalısınız. Açık çay için iki kaşık, koyu çay için ise 4 çay kaşığı meyan kökü kullanabilirsiniz.

Suyu cezve veya demlikte kaynatın. Su kaynadıktan sonra cezve veya demliğe meyan kökünü atın ve 15 dakika kadar demleyin.

Dilerseniz çayınıza nane, karanfil ya da kabuk tarçın ekleyebilirsiniz. Ilıdıktan sonra tadını acı bulursanız, bir çay kaşığı kadar bal ekleyebilirsiniz.

Rezene
Rezene çayı da öksürüğü azaltır, aynı zamanda balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Rezene çayı kuru öksürüğü de geçirmek için faydalıdır.

Anason
Anason bitkisinde bulunan creosol ve alpapinene maddeleri burun tıkanıklığını giderir, mukus oluşumunu gidermeye yardımcı olur.

Balgam İçin Siyah Turp Kürü

Balgam için doğal çözümlerden birisi de siyah turp ve bal  ile yapılan kürdür.

Orta boy bir adet siyah turp ortadan enlemesine ikiye bölünür. Turbun yarısı kullanılır, diğer yarısı ertesi gün kullanılmak için buzdolabına kaldırılır.  Turp çok büyük değilse, tepeye yakın bir yerden kesmelisiniz. Turpun dibini açmadan orta kısmı oyulur, kase şekline getirilir. Bıçak yardımıyla turbun altından sadece bir çizgi şeklinde kesik atılır. Turp, oyuk kısmı yukarıda kalacak şekilde küçük bir fincanın yada çay bardağının üzerine konur. Siyah turpun oyuk kısmını dolduracak kadar süzme bal içine konur.

Kara turp kürünün gece yatmadan önce yapılması tavsiye edilir. Gece boyunca bal turpun içerisinden bardağa (fincana) akacaktır. Sabah kalktığınızda bardağa akan balı sabah kahvaltı yapmadan önce aç karına için. Ertesi gün kestiğiniz turpun kalan yarısı için aynı uygulamayı yapın.

İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü Tere Kürü

İbrahim Saraçoğlu, bronşları dolmuş kişilere ve balgamdan kurtulmak isteyenlere tere kürü tavsiye ediyor. Kaynamakta olan yarım litre suyun içerisine 15-16 dal tere (yaklaşık bir bağın yarısı) atılır ve hafif ateşte, ağzı kapalı olarak 3 dakika haşlanır. Soğuması beklemeden süzülür. Soğuduktan sonra, aç karnına veya yemeklerden iki saat sonra sadece haşlanmış suyunun tamamı içilir.

Tere kürü 5 gün, gün atlamadan her gün uygulanır. Tere kürü her gün taze olarak hazırlanır.

İbrahim Saraçoğlu, 2. ve 3. günden sonra bol miktarda balgam söktüğünüzü ve bronşlarınızın açıldığını göreceğinizi söylüyor. Fakat bu süre zarfında idrarda bir yanma olursa endişelenmenize gerek olmadığını belirtiyor.

İbrahim Saraçoğlu; sigara tiryakileri için de bu tere kürünü zaman zaman uygulamalarını tavsiye ediyor.

Eğer tere kürü yani haşlanmış tere suyunu içemezseniz, tadı acı geldi ise, terenin kendisini tüketerek de kürü yapabilirsiniz.  Yanında başka hiçbir şey yemeden, aç karnına veya yemeklerden en az iki saat sonra, 15-16 dal taze tereyi çiğ olarak yiyerek kürü yapabilirsiniz, Yalnız tere tek başınax üzerine tuz , limon gibi başka şey eklenmeden tüketilmeli… Aynı şekilde 5 gün (gün atlamadan) tüketilmesi öneriliyor.

İbrahim Saraçoğlu, böbrek hastalarının bu kürü uygulamalarını önermiyor.

İbrahim Saraçoğlu’nun tere kürüne ek olarak balgam söktüren gıdaları tüketmenizi de tavsiye ediyor: bal, kuru üzüm, meyankökü şurubu, zencefil, hardal, balık eti, sirke ve kaymak…

(Visited 241 times, 6 visits today)


216 okunma

YORUMLAR