Kategoriler
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler Hangileri? Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz? Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için doğal çözümlerden bahsetmek istiyoruz. Bağışıklık sistemi hakkında kısaca bilgiler verip, bağışıklık sistemini güçlendirme yollarını anlatacağız. 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Kullanıcı oyu: 5,00 - 9 oy)

Bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemi ne demek?

Bağışıklık sistemi,  hastalıklara karşı bizi kalkan gibi koruyan bir sistemdir. Vücudun savunma mekanizması olarak düşünebiliriz.

Genel olarak bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri, virüsleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok etmeye çalışan, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden korumak için uğraşan karmaşık bir sistemdir.

Bağışıklık sistemi nasıl çalışır?

Bağışıklık sisteminini çalışması oldukça karışıktır, burada kısaca değinmek istiyoruz, Bağışıklık sistemi, vücudumuza giren veya vücutla temasta bulunan her yabancı maddeyi inceleyen ve onları tanımlayan bir yapıdır. Eğer istenmeyen bir maddeyi fark ederse, bunlara antijen denir,  bunu engellemek için değişik savunma sistemleri harekete geçerler.

İlk aşamada, deri, sindirim ve solunum sistemleri antijenleri engellemeye ve yok etmeye çalışırlar. Eğer antijen bunları aşıp vücuda girmeyi başarırsa, öncü hücreler yani fagositler ve makrofajlar antijenleri yok etmek için onları karşılar. Onlar başarısız olursa bağışıklık sisteminin temel hücreleri olan B ve T lenfositler devreye girerler. Sonrasında vücut antijene göre antikor sentezlemeye başlar ve antijeni yok eder.

Bağışıklık, akyuvarların mikropları parçalayarak ve antikor üreterek hastalıkları etkisiz hale getirmesi olarak tarif edilebilir.

Bağışıklık sistemi organları nelerdir?

Bağışıklık sisteminde yer alan başlıca organlar şunlardır: lenf bezleri, bademcikler, timus, lenf düğümleri, dalak,  peyer plakları ve lenf sıvısı…

Bağışıklık sistemi neden zayıflar?

Bağışıklık sistemi  iç ve dış etkenlerden etkilenebilen bir oluşumdur. Örnek olarak stres ve depresyon gibi psikolojik etkenlerden bile etkilenebilir. Soğuk havalar, yani çevre ısısının düşmesi de sistemi zayıflatabilir.  , Uykusuzluk, yorgunluk, yorucu iş temposu, sık seyahat etmek, fazla kilo almak, vücudun ihtiyacı olun vitamin ve mineralleri almamakx sağlıksız beslenmek gibi pek çok etken bağışıklık gücünüzü zayıflatabilir,

Herhangi bir hastalık halinde, kansızlık durumunda, hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, veya bağışıklığınızı  zayıflatıcı kortizon gibi ilaçlar kullanırsanız, bağışıklık sisteminiz zarar görebilmektedir.

Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz?

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanın ilk yolu, dengeli ve sağlıklı beslenmeden geçer. Uyku düzeninizi bozmazsanız, yeterli aktiviteniz varsa örneğin günde 10 bin adım atıyorsanız ve stresten uzak bir hayat sürüyorsanız, bağışıklık sisteminiz için doğru yolda olduğunuzu söyleyebiliriz.

Et ürünleri, süt ürünleri, yumurta: Yeterli protein almak, bağışıklık sistemini korumak için çok önemli… …

Vitaminler: A, C, B6 ve E vitaminleri yönünden zengin bir beslenme şart. Daha çok sebze, meyve, bakliyat, tahıl ürünü çeşidi yemeye özen gösterin,

Mineraller: Demir, çinko ve selenyum bağışıklık sisteminiz için önemlidir… Çinko virüslerin çoğalmasını engeller.

Yağ seçimi: Omega–3 yağları açısından zengin yiyecekleri (balık, ceviz, keten tohumu, semizotu) yemeye özen göstermelisiniz. Zeytinyağı en güzel seçim… Omega–6 yüklü diğer bitkisel yağları (ayçiçeği yağı, mısır özü yağı) daha az kullanmaya gayret gösterin.

Bağışıklığı güçlendirici besinler

YOĞURT: Yoğurt, bağışıklığı güçlendirir. İçeresinde probiyotik bakteriler, proteinler, D ve B vitaminleri, kalsiyum, omega-3 bulunan yoğurt bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

KEFİR: Kefir probiyotik bir içecektir… En güçlü, en etkili bağışıklık güçlendirici içecek olarak denemenizi öneriyoruz.

TURŞULAR: Turşular, özellikle lahana turşusu bağışıklık güçlendirmek için faydalıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştık. Şimdi de bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler listesini vereceğiz.

Sarımsak

Sarımsak, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bitkiler listesinin başında yer alıyor. Doğal anti bakteriyel ve mantar önleyici etkiye sahip olan sarımsağın içeriğinde yer alan allisin (allicin) maddesinin antikanseronejenik etkisi vardır. Aynı zamanda kolesterol ve kan basıncının düşmesinde önemli etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini destekler, soğuk algınlığı ve gribe karşı faydalıdır.

Brokoli

A,C ve E vitaminlerini yüklü miktarda içeren brokoli , bağışıklık sitemini güçlendirir. Aynı zamanda karaciğer dostu olarak bilinir . Brokoli ayrıca yüklü miktarda antioksidan içerir.

Tarçın

Tarçın, kan şekerini dengeler, sindirim sistemine faydalarıdır. Doğal anti bakteriyel, antiviral ve antifungaldir.

Kivi

Solunum sistemi hastalıkları ve soğuk algınlığı sonrası oluşan öksürük ve çeşitli komplikasyonlara karşı kivi çok faydalıdır. Folat, potasyum, K ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan kivi, hastalıklara karşı yardımcı bir meyvedir.

Nar

Nar, antioksidan özelliği ile bilinir. Vücudu temizleme özelliğine sahip olan nar aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir.

Karalahana

Karalahana, A, K, C vitamini, kalsiyum ve magnezyum içerir. Hem çok güçlü bir antioksidandır,  hem de kuarsetin içeriği ile anti kanser, anti viral etkilere sahiptir. Karadeniz mutfağında önemli yeri olan karalahana bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için tüketebilirsiniz.

Zencefil

Mide bulantısına iyi geldiği için mutfaklarda ayrı bir yeri olan zencefil; aynı zamanda kolesterolün düşmesine, karaciğeri korumaya, pıhtılaşmayı geciktirmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı bir bitkidir. Zencefil, E. coli, Candida ve Salmonella gibi çeşitli bakteri türlerinin büyümesini engelleyebilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Zerdeçal

Kansere karşı etkileri bilinen zerdeçal, kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde ve kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır. İltihap önleyici özelliği ile bağışıklık sisteminiz için çok faydalıdır.

Narenciye Çeşitleri

Portakal, greyfurt ve mandalina gibi meyveler,  C vitamini yönünden tanınırlar. C vştamini bağışıklık sistemi için çok önemlidir. C vitamini, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

C vitamini enfeksiyona karşı vücuda yardımcı olur. C vitamini, virüs veya bakteriyel enfeksiyonlar sırasında oluşan zararlı bileşiklere karşı bağışıklık hücrelerinin korunmasına yardımcı olan bir antioksidan görevi görür.

Bu nedenlerle, yeterli miktarda C vitamini almak bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok faydalıdır ve enfeksiyon olasılığını azaltır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, semizotu, pazı, dereotu, nane, marul ) A, C ve E vitaminleri, folik asit ve Omega 3 içerirler. Bu sebzeler kuvvetli antioksidan özellik gösterirler.

(Visited 84 times, 1 visits today)


58 okunma

YORUMLAR