Kategoriler

Avakado Neye İyi Gelir? Avakadonun Faydaları

Avakado nasıl bir meyve? Avakado nasıl yenir? Avakado neye iyi gelir? Sizlere bu yazımızda avakadonun faydaları hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Avakadoyu nasıl tüketebileceğinizi de anlatacağız. Avakadonun cilde faydası ve avakado maskesi tarifi de yazımızda yer alıyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Kullanıcı oyu: 4,88 - 8 oy)

Avakado, çok bildiğimiz meyvelerden farklıdır. Bu bitki kabuğu yeşil olarak doğar ve yenilen kısımlarını beyaz olması ile bilinmektedir. Avokado meyvesi, toplandıktan sonra olgunlaşmaya başlar, belirli bir tada gelmesi için de olgunlaşması gerekmektedir. Tadını ham hali ile vermeyen bu meyve, tam olgunlaşmadığında tat vermemektedir. Avakado meyvesi yaz meyvesidir ve genellikle oldukça az tüketilir. Ancak isminin sık sık duyulması ile birçok insanda bir merak ve ön yargı oluşturmaktadır. Avakadoyu ayrıntılı olarak inceleyip, avakadonun neye iyi geldiğini anlatmaya çalışacağız.

Avokado meyvesinin faydaları: Avakado Neye İyi Gelir?

  • Kabızlığa iyi gelmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir.
  • Doymamış yağ asitlerini içerisinde barındırdığı için kan akışında da olumlu anlamda katkı sağlar.
  • Bu meyve, kalp ve damar hastalıkları için de en doğal ilaçtır.
  • Küçük çocukların ve hamile kadınların protein ve minareleri ile ihtiyacını karşılar.

Bu meyve bu ve bunun gibi kaliteli özelliklere sahiptir. Her ne kadar az bilinse de bir şekilde tüketiliyor. Sık sık ilaç sektörünün kullandığı bu meyve, iç bölümü için çoğunlukla firmalar tarafından tercih ediliyor. Kabuğundan da bazı ülkelerde ayrı biçimde faydalanıyorlar. Tabak olarak kullanan ülkeler dahi bulunmaktadır. Ekvator ikliminde özellikle yaşayan insanlar, doğal tabak olarak farklı bir fantezi oluşturuyor ve tabak olarak bu meyvenin kabuğunu kullanıyor.

Avakadonun Cilde Faydaları 

Avokadonun mucizesinden evde bakım yapmak için faydalanabilirsiniz. Kolay, ekonomik ve ekonomik avokado maskesi ile ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz. Çeşitli bitkisel yağlarla elde edilen, her cilt için uygun doğal yüz maskesinin tarifini Cilt Uzmanı Ayten Kodak verdi.

Avokado, lavanta uçucu yağı ve gül suyundan elde edilen özel karışımla Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ndeki atölyede hazırladığı doğal yüz maskesinin tarifini veren Cilt Uzmanı Ayten Kodak, maskenin doğal, basit ve masrafsız yöntemle evde nasıl hazırlanabileceğini belirtti.

Kimyasallarla dolu yüz kreminin yerine doğal bitkilerle oluşturulmuş kremlerin kullanılması gerektiğini belirten Kodak, ‘Avokado, lavanta uçucu yağı ve gül suyu gibi doğal ürünler cildimize herhangi bir zarar vermez ancak içerisinde bulunan kimyevi maddeler bulunan ürünler için bunu söylemek oldukça zor’ dedi.

Bitki ve meyve özlerinin hazırladığı karışımla ciltle buluştuğunu belirten Kodak, şu şekilde doğal maske tarifini açıkladı:

Avokado maskesi yapılışı

Hazırlanan cilt maskesinde avokado, 5-6 damla lavanta uçucu yağı ve gül suyu yer alıyor. Öncelikle rendeleyerek ezdiğiniz avokadoyu püre haline getirin. Daha sonra lavanta uçucu yağından 5-6 damla dökerek iki malzemeyi karıştırın. Lavanta yağının fazlasına lüzum yok çünkü zaten avokado yağlı bir meyvedir. Malzemeyi karıştırıp üzerine gül suyu dökerek yüzünüze çok hafif dokunuşlarla yayın. 15-20 dakika kadar bekletip iyice cildin emmesini bekleyin. Maskemiz bu kadar kolay ve ucuz. Malzemeleri de tamamen doğal ürünlerden oluşuyor. Üstelik her yerde de kullanılan ürünler bulunabilir. Ayrıca gül suyu, avokado ve lavanta uçucu yağı hemen bozulmayan ve koku yapmayan ürünler olduğu için uzun süre saklanılabilir.’

Gül suyu kuru ciltlere iyi geliyor

Yüze maske sürüldüğünde karışımda yer alan lavanta ve gül suyundan dolayı inanılmaz derecede ciltte ferahlama hissinin oluşturacağını belirten Kodak, ‘Yüzümüzde 15-20 dakika beklettikten sonra yüzümüzü gül suyu ile yıkıyoruz. Her zaman gül suyu kullanmak saf su kullanmaktan daha etkilidir. Çünkü gül suyu hücre yeniler, cilde nefes aldırır, yumuşatır ve ciltteki yanmayı giderir. Bakteri ve virüs öldürücü özelliği de aynı zamanda fazladır.’ Dedi.

Haftada 2 kere bakım yeterlidir

Bitkisel içerikli olan yağların, yalnızca cilt güzelliğine değil sinir sistemine de iyi geldiğini belirten Kodak, karışımda yer alan avokado, lavanta ve gül suyundan oluşan kokunun sinir sistemine de iyi geldiğini belirtti.

‘Hazırlanan kürler en fazla haftada iki defa uygulanmalı şayet güneşte uzun süre kalınacaksa çinko içerikli yağlar tercih edilmeli ve mümkünse cilt temizliğinde de su yerine gül suyu kullanılmalıdır.

Avakado Nasıl Tüketilir? Avakado Nasıl Yenir?

Bu meyvenin nasıl tüketilmesi gerekir?

Öncelikle bu meyvenin tüketilebilmesi için iyi bir biçimde hazırlanması gerekir. Bir elma ya da portakal gibi maalesef ki soyar soymaz yenilen bir meyve değildir. Keza bu özelliklere sıcak bölgelerde yetişen birçok meyve sahiptir ve iyi bir şekilde öncesinde terbiye edilmesi gerekir. En azından avokado benzeri meyvelerin… Avokadoyu aldıktan sonra uzunlamasına ortasından kesin. Ortasında iri bir çekirdek göreceksiniz. Bu çekirdeği çıkarıp, ince ince meyveyi cips gibi doğrayın. Daha sonra tuz, kırmızı ya da karabiber ekleyin. Limonu da sıkarak karıştırmaya başlayın.

Dilimlemiş olduğunuz bu meyveyi duruma göre ezerek de bu baharatlama işlemini uygulayabilirsiniz. Limon sıkma işlemini tamamlayıp salata gibi de tüketebilirsiniz. Adı her ne kadar meyve kategorisinde olsa da aslında sebze tarzında tüketilen bir meyvedir. Soğan ya da domates dilimlerini durumunuza göre ekleyerek tadına ayrı tat katabilir ve keyifle tüketebilirsiniz. Bu sayede yağ kullanmadan sağlıklı bir salata tüketmiş olursunuz.

  • Ekstra ezilmiş ya da soyulmuş avokado, sarımsak ve yoğurtla karıştırılır ve limon eklemeden tüketilir.
  • Omlet yapıldığında peynir yerine avokado eklenebilir.
  • Sote halinde mantar sote gibi hazırlayabilirsiniz.
  • Avokadoyu ezip, bal ya da cevizle karıştırarak daha farklı tatlar elde edebilirsiniz.

Bu güzel ve egzotik meyve birbirinden farklı deneyimlerle sizleri bekliyor. Hem gayet lezzetli hem de sağlıklı bir damak tadı sunan bu meyve, yerken sizi çok farklı hissettirecek!

(Visited 2.583 times, 36 visits today)


etiketler:
6.087 okunma

YORUMLAR