Kategoriler

Adet Regl Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Adet şişkinliği nasıl geçer? Adet şişkinliği ne zaman geçer? Adet (regl) şişliği nasıl giderilir? Adet dönemlerinden önce özellikle el ve yüzlerde, karında oluşan şişlikler için bitkisel çözümler ve beslenme tavsiyeleri vermek istiyoruz.

Adet olmadan bir veya iki hafta önce sizi bir beden büyük giysiler giymek zorunda bırakabilecek karın şişkinliği, ayrıca el ve yüzde şişkinlik gibi rahatsızlıklara karşı bazı tavsiyeler vermeye çalışacağız. Ayrıca adet öncesi dönem sendromu PMS hakkında da bilgi vereceğiz.

Adet Dönemi Öncesinde Sık Görülen Şikayetler

Adet kanamasından bir veya iki hafta öncesinde başlayan bazı şikayetler şunlardır:   karın şişliği, halsizlik, memelerde hassasiyet, sivilce, baş ağrısı, bazı yiyeceklere karşı iştah artışı, hassasiyet ve ağlama nöbetleri… Bu belirtiler 25 ile 35 yaş arasında görülmeye başlanabiliyor…

PMS Adet Öncesi Gerginlik Sendromu  (Premenstrual Sendrom) Nedir?

PMS, âdet döneminin 14 ya da 15’inci gününde başlayan ve âdetten iki-üç gün sonra biten ruhsal ya da fiziksel birtakım değişimlere verilen isimdir.
PMS sıklıkla 30-45 yaş arasında gözlenmektedir.

PMS baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissi, karında şişkinlik ve ağrı, vücutta ödeme bağlı şişkinlik ve bazen kilo artışı (3-4 kilo alınabiliyor) gibi fizyolojik belirtiler de oluşabiliyor.

Adet Şişkinliği Neden Olur?

28 günlük adet döneminin ilk yarısında östrojen seviyesi yükselir. 14. günden sonra ise progesteron seviyesi artar. Adet dönemlerinde bu yüzden hormonlar sürekli değişkendir.

Hormon dengesizliği ve beyindeki kimyasal değişiklikler yüzünden vücudun su tutmaya meyilli olduğunu söyleyebiliriz. Stres ve duygusal sorunlar, adet öncesi dönemdeki şikayetleri arttrırcı etkilere sahiptir.

Adet Regl Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Adet kanaması öncesinde sıvı tutulmasını önlemek için bazı tavsiyelerimiz var:

  • Düzenli egzersiz veya yürüyüş yapın. Düzenli egzersiz yapan kadınlarda daha az şikayet görülmektedir.
  • Tuzu azaltın. Adet kanaması başlamadan birkaç gün öncesinde tuz tüketiminden kaçınırsanız şişlik, ödem, memelerde büyüme ve hassasiyet gibi şikayetlerinizde azalma olacaktır. Tuz içeren hazır gıdalardan da uzak durmalısınız.
  • Daha az ve sık yemek tavsiye ediliyor. Üç büyük öğün yerine beş veya altı küçük öğün yemeye çalışın. Öğünlerinizde de tam tahıllı ürünler ve sebze-meyve ağırlıklı yemeye çalışın.

İbrahim Saraçoğlu Adet Şişkinliğine İyi Gelen Bitkiler

Kadınların regli dönemi başlamadan önce yüzlerinde ve ellerinde ödem oluşur. Bu ödemi atmak için İbrahim Saraçoğlu keten tohumu yağı, kurutulmuş kiraz sapı veya mısır püskülü tavsiye ediyor. Bu dönemde aşırı tuz tüketiminden uzak durulmalıdır.

Kiraz sapı, 10 dakika demlenir. Günde bir kez kahvaltıdan iki saat sonra içilir.
Mısır püskülü, 5 dakika demlenir. Günde bir kez akşam yemeğinden iki saat sonra içilir.
Keten tohumu yağı, günde bir defa sabah, öğle veya akşam yemeklerinden bir saat sonra aç karnına bir yemek kaşığı dolusu tüketilir.

İbrahim Saraçoğlu, beslenme için şunlara dikkat etmenizi ve tüketmemenizi öneriyor:  Aşırı tuz , ağır tatlılar (şerbetli tatlılar), gazlı içecekler, salamurası yapılmış besinler, hamur işleri, hazır yiyecekler, şeker, beyaz ekmek …

(Visited 58 times, 3 visits today)


51 okunma

YORUMLAR